Koncert ATAM Saxophone Quartet

28.11.2018

28. novembra 2018 o 11.00 hod. v koncertnej sále

ATAM Saxophone Quartet

Je medzinárodné komorné teleso interpretujúce skladby rôznych žánrov a období. Všetci členovia pravidelne navštevujú workshopy českých, slovenských i zahraničných lektorov po celej Európe. Českú a slovenskú sekciu kvarteta zviedli dohromady práve Majstrovské kurzy hry na saxofóne a klarinete v Ostrave v roku 2015. Presne o rok neskôr dozrela myšlienka na založenie spoločného projektu a ATAM naštudoval svoju prvú skladbu - minimalistické Sculptures britského autora Timothy Blinko. Kvarteto od svojho založenia pokračuje v tradícii účasti na rôznych kurzoch (Saxophobia 2017, BalatonSax 2017) a aktívne skúša a rozširuje svoj repertoár. Jeho názov je odvodený z iniciálok zakladajúcich členov súboru, ktorými sú:

Alžbeta Greenwood-Byrne (sopránový saxofón) - je rodáčou z Dlhého Klčova (1993) a absolventkou Konzervatória Košice, kde študovala 4 roky pod vedením Mgr. art. Štefana Tkáča. Alžbeta taktiež úspešne absolvovala bakalárske a magisterské štúdium na Royal College of Music v Londýne, pod vedením Kyle Horch ako štipendistka Dr. Michael West Award. Je držiteľkou niekoľkých súťažných ocenení (Deloitte Talent Award, Talenty Novej Európy, 1. miesto na Súťaži študentov konzervatórií SR v roku 2012). Alžbeta pôsobí aj v komornom telese Parallax SQ, s ktorým vystúpila v Kings Place, BAFTA Club, Lansdowne Club, Royal Festival Hall, V&A Museum a má za sebou sólový debut so Štátnou filharmóniou Košice, Festival ARTIS, Slovenský rozhlas a nahrávanie CD ALLUS s CORO94.

Tereza Novotná (tenorový saxofón) - narodená v roku 1990 v Prahe, je absolventkou pražského konzervatória v odbore hra na klarinete a v odbore hra na saxofóne v triede Pavla Fiedlera. V súčasnosti študuje hru na saxofóne na Ostravskej univerzite v triede dr. Zbigniewa Kalety. V roku 2016 študovala na UMFC u dr. hab Pawla Gusnara vo Varšave. Je štipendistkou Nadácie Český hudobný fond. Mimo ATAM hosťuje v niekoľkých komorných aj orchestrálnych telesách (Bohemia Saxophone Quartet, orchester FOK, orchester ČNSO, orchester JFO..). Zúčastnila sa projektu European Saxophone Ensemble a spolupracuje s klaviristkou Alicou Lin. Ako sólistka vystúpila s Talichovou komornou filharmóniou.

Alžbeta Kačmárová (altový saxofón) - narodená v roku 1996 v Snine, je absolventkou Konzervatória Košice v triede Mgr. art. Štefana Tkáča. Je laureátkou niekoľkých súťaží na Slovensku v kategórii sólovej i komornej hry

(Súťaž študentov konzervatórií SR - 1. miesto v 2. kategórii, 2016). Od roku 2017 študuje hru na saxofóne na Ostravskej univerzite v triede Zbygniewa Kalety. V súčasnosti v rámci programu Erasmus navštevuje triedu Magdaleny Jakubskej Szymiec na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Pedarewskiego v Poznani.


Matěj Trojan (barytónový saxofón) - narodený v roku 1991 v Zlíne. Absolvoval pražské konzervatórium pod vedením Pavla Fiedlera. Zúčastnil sa projektu založenia prvého Českého saxofónového orchestra Bohemia Saxophone Ensemble. Ako orchestrálny hráč hosťuje vo viacerých hudobných telesách orientujúcich sa na rôzne hudobné žánre (Česká filharmónia, Radim Schwab band, BIGBAND Michala Reisera, The TapTap, Party Leaders). Ako hudobník a aranžér dlhodobo spolupracuje aj s pražským divadlom Radar.

program:

1. George Friedrich Händel (arr. M.Hindson): Arrival of the Queen of Sheba

2. Eugéne Bozza: Andante et Scherzo

3. Samuel Barber (arr. van der Linden): Adagio for strings op.11

4. Jean Françaix: Petite Quatuor pour Saxophones

5. Adam Greenwood-Byrne: With These Hands I Surrender My Wounds

6. Marek Pavlíček: UNQUARTERING BY SAX

7. Petr Wajsar: Folklórní inspirace

8. Francis Poulenc (arr. Kyle Horch): Novelette

9. Timothy Blinko: Cartographies