Mgr. art. Adriana Krúpová

Adriana Krúpová - herečka, pedagogička

Po maturite na gymnáziu vyštudovala Vysokú školu múzických umení v Bratislave, odbor herectvo. V súčasnosti pracuje ako herečka v Štátnom divadle v Košiciach. Popri svojej práci sa venuje aj písaniu, a to prevažne rozhlasových hier: Hra pre dvoch, Heda, Cecilka na nedeľu, Naďa, Anketa, Chlapec od vedľa, Monika, Dedičstvo a mnoho ďalších. Je držiteľkou viacerých ocenení RTS a Literárneho fondu, ako aj laureátkou viacerých festivalov rozhlasových hier. Najúspešnejšie hry boli uvedené v Maďarsku, Poľsku, Slovinsku a Česku. Spolupracuje s RTVS na výrobe rozhlasových Bakalárov, ku ktorým píše scenáre na základe námetov poslucháčov.

Televíznu úpravu Hry pre dvoch uviedla Slovenská televízia (dnes RTVS) v roku 1997.

Novela s autobiografickými prvkami Boľavé miesta získala v roku 1993 prémiu Literárneho fondu. V roku 2007 jej vyšla poviedka Keď sa darí, tak sa darí v rámci zbierky poviedok pre deti Anjelik vo vysokej tráve.

V roku 1998 napísala divadelnú hru Posledná Amazonka, ktorá bola uvedená v Štátnom divadle Košice a v Divadle Jonáša Záborského. V roku 1999 sa inscenácia zúčastnila Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra.

V roku 2009 uviedla Malá scéna Štátneho divadla v Košiciach jej úspešnú komédiu Zoznamka, s ktorou sa divadlo prezentovalo aj v zahraničí. V sezóne 2011/2012 hru uviedlo srbské Padinské ochotnícke divadlo NOVÁ SCÉNA a predstavilo sa s ňou v Maďarsku, Chorvátsku a Česku na rôznych festivaloch. V roku 2017 mala hra premiéru v budapeštianskom Slovenskom divadle Vertigo.

V rámci projektu Divadelného ústavu Ódy či frašky napísala divadelnú hru Ešte sa to dá zachrániť a od roku 2018 ju uvádza Malá scéna Štátneho divadla v Košiciach.